ViCMS 2.1 – Wersja świąteczna ;)

vicms2.1star_small

Dziś wyjątkowa aktualizacja ViCMS. Po pierwsze – świąteczna. :) Po drugie – dodanych zostało kilka rzeczy usprawniających działanie systemu i poprawiających błędy. Jest też trochę nowości, a są to:

 • Zagnieżdżone kategorie aktualności – Pozwalają na lepsze grupowanie wpisów. Numerek w nawiasie obok nazwy mówi teraz o liczbie aktualności danej kategorii, a także wszystkich kategorii podrzędnych. Ponadto nazwa kategorii znajduje się teraz w stopce każdego wpisu, skąd informacja o dalszym ciągu tekstu (o ile taki istnieje) przeniesiona została na koniec treści pierwszej jego części. Będzie także umieszczana na końcu skrótów wiadomości w kanale informacyjnym.
 • Panele – Mogą zawierać dowolną treść, formatowaną identycznie jak sam wpis. Widoczne są na pasku bocznym. Mogą być wyświetlane poniżej menu witryny – na samym dole, powyżej – na samej górze, lub tylko na górze strony głównej witryny.

Działanie tych funkcji przedstawia poniższy film. Był on tworzony w trakcie pisania programu – widać na nim drobny błąd, który został później wyeliminowany. Film zawiera też paskudną reklamę. ;)

Ponadto:

 • Panele stron – Zasada działania jest identyczna, jak w przypadku paneli ogólnych, dotyczą jednak tylko konkretnej strony. Tworzone są przy dodawaniu lub edycji strony i mogą pełnić rolę dodatkowego dla niej menu.
 • Opcjonalny przycisk „+1” poniżej aktualności pozwalający na rekomendowanie treści wpisów w serwisie Google+.
 • Ulepszone funkcje odpowiedzialne za formatowanie i sprawdzanie poprawności zagnieżdżenia znaczników BBcode, dzięki czemu wykrywana jest większa ilość błędów, a jednocześnie zwiększona została elastyczność poprzez umożliwienie stosowania dowolnej kolejności zagnieżdżeń w ramach dopuszczalnej w danym momencie.
html5_logo_512
 • Dokumenty generowane przez system są teraz zgodne z HTML5, który zastąpił poprzednio używany standard opisu – XHTML 1.0 Transitional. Dzięki temu możliwe było m.in. zrezygnowanie z negocjowania typu zawartości lub osadzania obiektów flash z użyciem SWFObject, aby zapewnić zgodność i poprawne wyświetlanie w przeglądarkach z grupy Internet Explorer. Poziom użycia nowych elementów języka znaczników HTML5 jest znikomy z powodu śladowej ich obsługi przez IE8. Starsze wersje oraz przeglądarki z włączonym widokiem zgodności będą na samej górze wyświetlały komunikat o możliwości niepoprawnej prezentacji strony.
 • Wymienione emotikony i zwiększona ich ilość.
 • Nowa, trzecia już skórka w paczce. Blue dostosowuje się do szerokości okna przeglądarki, nie ładuje także zbyt wielu elementów z plików graficznych. Założeniem było stworzenie „lekkiej” szaty graficznej, a więc zaokrąglone rogi nie działają w IE8 i starszych. :P

Co do błędów – niektóre z nich:

 • Album nie był zapisywany w bazie, jeżeli szerokość wskazanego przy jego edycji lub tworzeniu zdjęcia była mniejsza niż wymagana szerokość miniaturki.
 • Zapis długich treści (bliskich limitu długości) zawierających emotikony mógł powodować błąd – długość była sprawdzana przed, a nie po zamianie znaczników BBcode na HTML.
 • Nie dało się dodać administratora z pełnymi uprawnieniami (super administratora).
 • Grafika PNG na miniaturkach albumów i zdjęć w galerii traciła przezroczystość.
 • Część administracyjna „wystawała poza ekran” w rozdzielczości 1024×768.
 • Brakowało stronicowania na liście albumów w galerii oraz na liście zdjęć.

Korzystając z okazji – wszystkim odwiedzającym tę stronę chciałbym złożyć życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz uśmiechu i życzliwości na każdy dzień Nowego Roku. :)