ViCMS 2.0.12 – Wyszukiwarka

Wyszukiwarka pozwalająca na znalezienie interesującej treści w obrębie witryny to funkcja, którą ViCMS posiada prawie od początku swojego istnienia. Była ona wtedy wykonana na szybko, jako prowizoryczna – proteza ostatecznej wersji. Zasada działania była tak prosta, że już prostsza być nie mogła. ;) Przeszukiwała treść pod kątem wystąpienia danej frazy w sposób dosłowny (tak, jak została wprowadzona) – bez żadnej analizy. Jak powszechnie wiadomo, prowizorki są najtrwalsze – toteż działała w prawie niezmienny sposób po dziś dzień stając się najsłabszym elementem systemu.

Wyszukiwarka w takiej postaci nie spełniała swojej funkcji (była mało skuteczna) i nie mogłem już na nią patrzeć. :P Czas więc najwyższy było napisać ją bardziej porządnie. Nowy sposób przeszukiwania treści analizuje aktualności, strony i galerię pod kątem wystąpienia poszczególnych elementów frazy, sortując wyniki w grupach według trafności (procent zawartości frazy) i powtarzalności (taka prawie ilość wystąpień ;)). Ale gdyby ktoś jeszcze marudził – zawsze może zaznaczyć pole obok i zmusić silnik Google do wykonania brudnej roboty.

Pozostałe zmiany w wersji 2.0.12

  • Obrazki w treści stron i aktualności mogą być teraz również umieszczane po lewej lub po prawej stronie tekstu, który będzie je „opływał”. Służą do tego odpowiednio znaczniki img2 iimg3. Należy pamiętać, że sekcja taka musi być zamknięta za pomocą clear i /clear. W przeciwnym razie może zrobić się mały bałagan. Dlatego też funkcję zaznaczam jako „dla użytkowników zaawansowanych”.
  • Skórki mogą posiadać teraz ikonkę w formacie PNG – plik icon.png. Oczywiście Internet Explorer starszy niż 9 ich nie obsługuje, więc załaduje sobie plik favicon.ico, o ile taki będzie znajdował się w folderze. Pozostałe przeglądarki, użyją tego pierwszego pliku. Zalety? Ładniej się prezentuje, kolor 32-bit, przezroczystość, w większej rozdzielczości (ponad 200×200) np. Opera używa jako miniaturki w SpeedDial, itp.
  • Drobne poprawki w skórkach i aktualizatorze.

– Pobierz nową wersję –

Jeżeli nic dziwnego się nie przytrafi i będę miał znowu napad na dłubanie w PHP to kolejna wersja będzie już prawdopodobnie z serii 2.1 z czymś bardzo fajnym. :)