Filmweb API

Od niepamiętnych czasów, a na pewno od momentu pojawienia się nowej wersji Filmwebu w 2010 roku, użytkownicy czekają na udostępnienie przez jego twórców API. Na forum serwisu znajduje się nawet wątek, w którym co jakiś czas ktoś pyta o tę sprawę nie uzyskując jednak żadnych odpowiedzi. Wiadomo jest tyle, ile zawsze było wiadomo – jest w planach i kiedyś będzie.

Patrząc na dynamikę realizacji funkcji, których domagają się użytkownicy, „kiedyś” może okazać się wyjątkowo odległym terminem. ;)

W międzyczasie wydane zostały aplikacje mobilne. A te przecież jakoś muszą odczytywać dane z bazy Filmwebu. Krótka zabawa z inżynierią wsteczną pozwoliła mi na poznanie sposobu, w jaki aplikacje te łączą się z serwisem. Mogłem więc zbudować program naśladujący ten mechanizm, a przez to umożliwiający wywołanie metod, z których te aplikacje korzystają. Dla sprawdzenia pobrałem opis wybranego filmu.

W tym momencie zrodził się pomysł napisania kilku innych metod i zgrupowania ich w bibliotece, którą można byłoby nazwać nieoficjalnym API. :twisted:

Niestety nie mam dostępu do informacji na temat tego, jaka metoda zdalna wykorzystywana jest do uzyskania ID filmu, które mogłoby posłużyć do pobierania innych informacji. Stworzyłem więc metody wyłuskujące wspomniane ID bezpośrednio z kodu źródłowego stron filmów. I tak oto powstała pierwsza wersja.

Źródła, jak i sama biblioteka dla języka Java znajduje się na stronie serwisu Bitbucket.

Smacznego. :)

Edit: Najnowsza wersja Filmweb API

Edit 2: Przykładowe wykorzystanie