ViCMS 3 alpha 1

Całkiem sporo jeszcze czasu musi upłynąć, aby ViCMS w wersji 3 funkcjonalnie dogonił 2.1, że nie wspomnę o przyjęciu zadowalającej mnie formy i osiągnięciu stanu, który można byłoby nazwać kompletnym. Zwrócę tylko uwagę na fakt, że modyfikacja tego systemu to rzecz, którą robię hobbystycznie, w wolnych chwilach, dla przyjemności – a więc i tempo prac nie jest zbyt intensywne. Nie mniej jednak – jeżeli ktoś chciałby być bardzo alternatywny i używać czegoś egzotycznego lub chciałby przejrzeć źródła w nadziei, że nauczy się nowych rzeczy, ew. chciałby ulepszyć system wprowadzając swoje własne modyfikacje – nie mam nic przeciwko (zwłaszcza, jeżeli później podzieliłby się swoimi wynikami ;)).

Dlatego też, pomimo, że jakiś czas temu pisałem o udostępnieniu źródeł ViCMS 3 w momencie osiągnięcia fazy beta – robię to już teraz. Jest gotowy, działający całkiem fajnie, spory fragment systemu – gdyby ktoś się uparł można nawet postawić w oparciu o niego stronę, choć mogłoby być to kłopotliwe ze względu na np. brak zarządzania menu i plikami (obrazki, dokumenty).

Co działa?

  • Instalacja i aktualizacja :)
  • Moduł aktualności – bez oceniania i komentowania, jest Atom i zagnieżdżone kategorie
  • Moduł stron + możliwość podpięcia do / odpięcia z menu z poziomu szczegółów
  • Zapis aktualności i stron bez publikacji / publikacja
  • Zarządzanie użytkownikami (bez możliwości zmiany własnych danych :P)
  • Możliwość filtrowania list (za wyjątkiem użytkowników)
  • Określanie parametrów witryny, wybór kompozycji (stare skórki), zarządzanie modułami

Do uzupełniania w tym fragmencie pozostała możliwość dołączania stron do treści, zarządzania menu i przypominania hasła (nawet nie testowałem jak się zachowuje ta funkcja). A w dalszym etapie kolejne prace mające na celu wprowadzenie istniejącej już w ViCMS 2.1 funkcjonalności i jej poszerzanie.

Strony projektu w serwisie Bitbucket: https://bitbucket.org/varabi/vicms/

Znajduje się tam Mercurialowe repozytorium, z którego zawsze można będzie pobrać najnowszą wersję systemu. Dev jest gałęzią rozwojową, większe funkcje / moduły będą posiadały swoje własne, dołączane później do dev. Oficjalne wersje, późniejsze stabilne – gałąź default + odpowiedni tag.

W przypadku sugestii odnośnie działania systemu, odkrycia błędu w działaniu – informacje można dodawać do systemu śledzenia zgłoszeń również w tym serwisie, upewniając się wcześniej czy podobne już nie istnieje.

[box style=”shadow” ]

Uwaga: Aktualnie udostępniona wersja jest w bardzo wczesnej fazie rozwoju, może zawierać błędy i prawdopodobnie je zawiera. Nie nadaje się także do zastąpienia wersji 2.1 ze względu na zmienioną strukturę bazy danych. W późniejszym etapie planowane jest stworzenie narzędzia pozwalającego na migrację z 2.1 do 3.0.

[/box]

ViCMS 3 alpha 1 – pobierz z serwisu Bitbucket