NetBeans 7.0

W połowie tego tygodnia wydana została nowa wersja NetBeans – darmowego, otwartego środowiska programistycznego. Nowości to m.in. obsługa Oracle Database i GlassFish 3.1. Dodano możliwość korzystania z tagów HTML5 i dopieszczono sam edytor poprawiając mechanizm uzupełnienia kodu i podpowiedzi. NetBeans 7 zintegrowany został z JUnit 4.8.2, wspiera także Maven 3. Poprawiono także moduły odpowiedzialne za tworzenie aplikacji, np. nowy sposób projektowania GridBagLayout. :) Ważniejsze zmiany prezentuje poniższy filmik.

Więcej informacji znaleźć można na stronie projektu.

W związku z powyższym chyba przeproszę się z NetBeansem. ;) Ostatnie tygodnie pracy z Eclipse pozwoliły mi przekonać się, jak niestabilne jest to środowisko. Posiada ogrom możliwości, działa szybko, ale niejednokrotnie traciłem czas na przywracaniu go do normalnej pracy. Wspomnę o kilku, często powtarzających się, przypadkach:

  • Konieczność usuwania i ponownego dodawania serwera Tomcat – po prostu przestawał działać generując błędy. Praktycznie codziennie.
  • Konieczność usuwania i dodawania projektu – po prostu przestał się kompilować. Oczywiście kilka razy musiałem stracić trochę czasu, żeby się zorientować, że w kodzie nie ma błędu, tylko znowu Eclipse wariuje.
  • To samo, co wyżej, bo plugin SVN nie chciał pobrać nowszej wersji pliku z repozytorium.

Trochę zajęło mi też rozwiązanie błędu z layoutem w innym projekcie, który spowodowany był błędem wtyczki do projektowania GUI. Edytor sam z siebie zmieniał położenie elementu. :P Musiałem pobrać rozwojową wersję pluginu, który już nie powodował takich sytuacji.

Eclipse jest bardzo rozdrobniony na wtyczki i czasami, żeby coś uruchomić trzeba się namęczyć, bo te nie chcą ze sobą jakoś współpracować. Zwłąszcza przy dużych projektach. Ogólnie nie mam z tym środowiskiem zbyt dobrych doświadczeń ostatnio. Wcześniej sporo pracowałem z NetBeansem, ale ani razu nic takiego nie miało miejsca. Działał bardzo stabilnie. Miał też swoje drobne wady, ale… No właśnie – zobaczymy, jak spisuje się wersja 7. :)