ViCMS 2.1 – Parametry witryny

Po wybraniu z menu części administracyjnej opcji „Parametry witryny” znajdującej się w sekcji „Ustawienia” możliwe jest – prócz zdefiniowania nazwy serwisu (tytuł oraz opcjonalnie podtytuł/motto), jego opisu, słów kluczowych dla niego i wskazania szaty graficznej – także dokładne określenie sposobu działania włączonych funkcji systemu.

ViCMS 2.1 Parametry witryny

Pierwsze cztery pola licząc od góry to wspomniane już dane określające witrynę. Poniżej znajduje się tabela zawierająca nazwy dostępnych szat graficznych (skórek) wraz z ewentualnymi miniaturkami. W paczce z systemem standardowo znajdują się trzy – „Green” (jasna, w zielonych kolorach), „Infrared” (ciemna, z górnym menu powyżej tytułu witryny) oraz „Blue” (niebieska, jasna, dopasowująca się do szerokości okna przeglądarki). Kliknięcie na którejkolwiek pozycji powoduje jej wybór.

Pozostałe części parametrów (oprócz ostatniej, dotyczącej statystyk) widoczne są w zależności od włączonych funkcji.

Dla aktualności można określić ich liczbę wyświetlaną na stronie, włączyć kanał informacyjny, który subskrybując odwiedzający będą na bieżąco informowani o nowych wpisach, zezwolić na ocenę treści (przyciski „+” i „-” w stopce), a także na ich komentowanie. Komentarze również mogą być oceniane w analogiczny sposób. Ponadto, jeżeli opcja taka zostanie włączona, odwiedzający będą mogli zgłaszać nieodpowiednie treści w komentarzach poprzez kliknięcie przycisku obok.

Jeżeli włączona jest obsługa stron, dalej można określić położenie paneli z nimi związanych. Mogą one być wyświetlane na pasku bocznym powyżej lub poniżej menu witryny, albo być w ogóle wyłączone. Nie będzie wtedy możliwości umieszczania w nich żadnych informacji przy tworzeniu lub edycji stron, a stworzone wcześniej nie będą wyświetlane odwiedzającym. W przypadku edycji takiej strony – zostaną usunięte.

Jeśli w ramach witryny mają być prezentowane odnośniki do innych serwisów, sposób, w jaki to się będzie działo również można tu określić. Dostępne są do wyboru ustawienia:

  • jako oddzielna strona, do której link zostanie umieszczony w menu górnym,
  • w menu bocznym,
  • w obydwu jednocześnie
  • prezentacja linków jako blogroll, czyli bezpośrednio poniżej menu.

Galeria zdjęć to kolejna funkcja, której dodatkowe parametry można zdefiniować na tej stronie. Podobnie do aktualności – możliwe jest włączenie oceniania zdjęć, komentowania, oceniania komentarzy i zgłaszania nieodpowiednich wpisów umieszczonych pod zdjęciem przez odwiedzających. Ponadto określić można umiejscowienie odnośnika do galerii wybierając jedną z możliwości: menu górne, boczne lub obydwa.

Ranking treści to opcja, która pojawia się w parametrach, jeżeli włączona jest galeria lub/i aktualności. Grupuje on najwyżej ocenione przez użytkowników zdjęcia, wpisy i komentarze, jeżeli takie istnieją i jeśli średnia ocena jest dodatnia. W sekcji „Parametry witryny” można określić miejsce, w którym będzie wyświetlany odnośnik do strony z rankingiem. Podobnie, jak w przypadku galerii zdjęć może to być menu górne, boczne lub obydwa jednocześnie.

ViCMS pozwala na opcjonalną, nieinwazyjną integrację z serwisami społecznościowymi. Są to:

Polega ona na umieszczeniu pod treścią aktualności przycisków pozwalających na rekomendację wpisu w tych serwisach. Ponadto istnieje możliwość prezentacji wiadomości z serwisu Blip w ramach witryny za pomocą panelu umieszczonego w pasku bocznym poniżej menu. Wystarczy podać nazwę konta Blip i wybrać kolor ramki, w jakiej będą one wyświetlane.

Analiza ruchu sieciowego w obrębie serwisu to niezastąpione źródło przydatnych informacji. Wiedzę na temat odwiedzających dostarczają gromadzone dzięki Google Analytics dane. Aby aktywować tę opcję wystarczy wprowadzić identyfikator usługi UA.

Zmiany dotyczące omówionych powyżej parametrów należy zapisać klikając na przycisk „zatwierdź” u dołu ekranu.