ViCMS 2.1 – Galeria zdjęć

Widok dla odwiedzającego

Galeria zdjęć systemu ViCMS pozwala na wygodną prezentację fotografii, rysunków i grafik w ramach witryny. Pliki mogą być grupowane w albumach, co ułatwia odwiedzającym ich przeglądanie, a administratorom zarządzanie nimi. Aby było to jednak możliwe konieczne jest wcześniejsze włączenie funkcji systemu „galeria zdjęć” (Ustawienia → Funkcje systemu → galeria zdjęć).

Odwiedzający może przejść do galerii za pomocą odnośnika umieszczonego w jednym z menu. To, czy będzie znajdował się on w menu górnym, bocznym czy obydwu jednocześnie, może zostać określone przez administratora na stronie parametrów witryny lub w ustawieniach dotyczących menu.

Lista albumów - skórka "Green"
Lista albumów – skórka „Green”

Powyższy zrzut ekranu przedstawia wygląd listy albumów galerii zdjęć. Każda pozycja zawiera miniaturkę (jeśli jej nie ma – informację o tym), nazwę albumu, opis, liczbę zdjęć oraz datę utworzenia. Dane posortowane są według tej ostatniej wielkości – najpierw najnowsze albumy.

Aby zobaczyć szczegóły albumu należy kliknąć na jego nazwę, miniaturkę lub odnośnik„Przejdź do albumu”. Wyświetlone zostaną miniaturki zdjęć znajdujących się wewnątrz, razem z tytułami i informacjami o dacie ostatniej modyfikacji (np. dacie dodania lub późniejszej zmianie opisu, tytułu czy podmianie samego zdjęcia). Obrazki prezentowane są domyślnie od najnowszych, jednak tę kolejność można zmienić klikając na link „sortuj od najstarszych”umieszczony po prawej stronie, bezpośrednio pod nazwą albumu. Sortowanie zostanie wtedy odwrócone, a link zmieni swoją postać na „sortuj od najnowszych”, którego kliknięcie cofnie zmianę.

Widok przykładowego albumu - skórka "Green"
Widok przykładowego albumu – skórka „Green”

Aby dokładniej obejrzeć wybrane zdjęcie wystarczy na nie kliknąć. Otworzy się strona, która zawierała będzie duże zdjęcie wraz z tytułem i opisem. Jej układ jest bardzo podobny do strony ze szczegółami aktualności.

Na samej górze znajduje się tytuł albumu, którego kliknięcie powoduje powrót do listy z miniaturkami zdjęć. Przełączenia do poprzedniego i następnego zdjęcia w albumie, w stosunku do aktualnie wyświetlanego (o ile takie istnieją), można dokonać klikając na linki ze strzałkami, które znajdują się tuż poniżej tytułu albumu, a powyżej tytułu zdjęcia.

Szczegóły zdjęcia - skórka "Green"
Szczegóły zdjęcia – skórka „Green”

Pod opisem zdjęcia, po prawej stronie znajduje się informacja o dacie jego dodania, po lewej zaś mogą znajdować się przyciski do głosowania oraz wyświetlana może być ocena. Zależy to od tego, czy administrator na stronie z parametrami witryny włączył funkcję oceny zdjęć. Podobnie – jeżeli funkcja komentowania zdjęć jest włączona – poniżej widoczna będzie lista komentarzy wraz z formularzem pozwalającym na dodanie nowego. Jego treść podlega formatowaniu.