ViCMS 2.1 – Aktualności

Wpisy z punktu widzenia odwiedzającego

Aktualności dostępne są jeżeli włączona jest odpowiednia funkcja systemu (Ustawienia → Funkcje systemu → możliwość dodawania aktualności).

Obrazek umieszczony poniżej przedstawia widok strony z aktualnościami oraz ogólny zarys wyglądu witryny z zastosowaną szatą graficzną „Green„. Na samej górze znajduje się tytuł oraz podtytuł serwisu. Bezpośrednio pod nimi – menu górne. Czy jest ono obecne i to, gdzie się znajduje zależy od wybranej skórki (np. w „Infrared” umieszczone jest ono powyżej tytułu, w „Green” poniżej). Zawiera ono link do strony głównej (wpisy bądź strona) oraz opcjonalnie galerii (jeśli jest włączona), odnośników do innych witryn (gdy są prezentowane w postaci strony) – patrz: ustawienia – i innych podstron – patrz: menu witryny i panele.

Witryna stworzona za pomocą ViCMS 2.1 – aktualności, skórka „Green”
Witryna stworzona za pomocą ViCMS 2.1 – aktualności, skórka „Green”

Pasek boczny zawierać może panele oraz menu witryny z następującymi elementami (od góry):

  • Ikonka kanału informacyjnego (obok napis – Pobieraj aktualności automatycznie). Widoczna, jeśli kanał jest włączony. Kliknąwszy na nią odwiedzający może subskrybować kanał i być powiadamianym o aktualnościach publikowanych w serwisie.
  • Wyszukiwarka. Widoczna jeśli włączone są aktualności lub strony. Pozwala na przeszukiwanie ich zawartości (treści oraz tytułów) pod kątem występowania składowych danej frazy.
  • Kategorie – jeśli obsługa aktualności jest włączona. Klikając na wybraną kategorię odwiedzający może wyświetlić aktualności, które ona zawiera oraz aktualności z jej podkategorii. W nawiasach obok nazw podana jest ich liczba.
  • Strony – gdy włączona jest funkcja są strongalerii lub wyłączone są aktualności. Wypisane tam odnośniki prowadzą do stworzonych stron (dołączonych do menu), a także do strony głównej (gdy nie ma aktualności) i do galerii zdjęć (jeśli jest włączona).
  • Linki. Element pojawia się w menu witryny, kiedy odnośniki do innych witryn prezentowane są jako blogroll.

Aktualności znajdują się w centralnej części witryny. Po kliknięciu na tytuł, link „Czytaj dalej” lub „komentarze” wyświetlone zostaną szczegóły danego wpisu – pełna treść, przyciski umożliwiające publikację informacji o niej w serwisach społecznościowych (jeśli włączone) oraz komentarze i formularz do ich wprowadzania, jeśli komentowanie jest dozwolone (obrazek poniżej).

Szczegóły aktualności, skórka „Green”
Szczegóły aktualności, skórka „Green”

Sposób wprowadzania komentarzy jest bardzo prosty. Aby komentarz został dodany należy wpisać swoje imię lub nick oraz treść komentarza. Opcjonalnie można podać adres do swojej witryny. Imię będzie wtedy wyświetlone jako odnośnik do niej. Wymagane jest wypełnienie ostatniego pola – podając sumę wylosowanych cyfr. Jest to konieczne w celu odrzucenia reklam, umieszczanych często w komentarzach przez specjalnie do tego celu stworzone programy. Przyciski formatujące i emotikony ułatwiają określenie sposobu prezentacji komentarza.